piątek, 1 kwietnia 2016

Zanieczyszczenia

Polska często wymieniana jest wśród tych państw, w których stężenie niebezpiecznych substancji przekracza dopuszczalną normę. Stanowi to realne zagrożenie dla życia – głównie dla mieszkańców terenów miejskich. 
Sytuacja w Europie uległa poprawie, jednak nie oznacza to, że jest bardzo dobrze - niektóre kraje (w tym Polska) powinny podjąć większy wysiłek, aby zmniejszyć ilość szkodliwych substancji, których wpływ na ludzkie zdrowie i życie jest niezaprzeczalny.


wzięte z: www.buggygym.pl
Pisząc o smogu, najczęściej wymienia się Kraków, który jest trzecim najbardziej zanieczyszczonym miastem w Unii Europejskiej.
Dlaczego?
Kraków położony jest w obniżeniu nad brzegami Wisły w otoczeniu wniesień Bramy Krakowskiej i Pogórza Zachodniobeskidzkiego. Wszelkie zanieczyszczenia unoszące się z zakładów przemysłowych, silników samochodowych i - niestety -  także z pieców węglowych, nie mogą się rozwiać, ponieważ występuje bardzo słabe wietrzenie.
 
Co najbardziej zanieczyszcza powietrze? Są to zakłady przemysłowe, elektrownie i oczywiście silniki naszych samochodów. 

Aby przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza, proponujemy zmienić środek transportu, jak zrobił to Robert Biedroń - prezydent Słupska, najczystszego miasta w Polsce, przesiadając się na rower :)

Polecamy również stronę Internetową, Zanieczyszczenia powietrza na świecie, na której możemy obserwować zanieczyszczenia na całym świecie w czasie rzeczywistym. 


Ciekawostka: Jednym z najmniej skażonym miastem w Polsce jest... nasz Gdańsk :) Tutaj stężenie pyłu PM10 wynosi 18 μg/m3.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz